ЗЕЛЕ


Зелето е многолистно растение от семейство Brassicaceae, които се използват като зеленчук.
Зелето е тревисто, двугодишно, двусеменно цъфтящо растение, което се отличава с къси стебла, обикновено със зелени листа, но в някои сортове червени или пурпурни, формиращи характерен компактен, кълбовиден вид (зелка).
Продукти за комбиниране
Продукти за растителна защита
Проблеми при културата
Неприятели
Поповото прасе е повсеместно разпространен и един от най-опасните неприятели у нас, нападащ почти всички културни растения, особено разсадите на зеленчуковите култури, цветя в оранжерии и тютюна в лехите.
Ларвите и възрастните вредят като прегризват стъблата и корените на растенията. Поповото прасе живее в почвата и е активно през нощта, когато прави плитки до повърхността на почвата ходове. С това то разкъсва корените на растенията и те изсъхват. Предпочита добре обработени и наторени с оборски тор влажни почви. Поповото прасе развива 1 поколение годишно и зимува като ларва, нимфа и възрастно в почвата, в парниците и в куповете с оборски тор. Мъжките индивиди се привличат от светлината и през май - юни прелитат на къси разстояния.
Борба
Примамки от пресен оборски тор се поставят в канавки дълбоки и широки около 50 см, в които насекомото отива да зимува. През зимата когато се застуди, торът се разхвърля и поповите прасета загиват. През вегетационния период на растенията най-добър резултат в борбата с този неприятел дава използването на готови отровни примамки или направата на такива.
Голите охлюви са многоядни. Особено опасни са в години с повече валежи през летните месеци. Нанасят най-големи вреди в районите с тежки глинести почви по полски, зеленчукови, украсни култури, а също така по ягоди и в оранжерии. Напускат своите убежища при влажни условия – валежи, роса, гъста мъгла, сутрин и вечер. При придвижването си по растенията и почвата оставят бяла диря от слуз, което е показател за присъствието им.
Борба
Мероприятия като редовна обработка на почвата, разтрошаване на буците, почистване на площите от растителни остатъци пресушаване на заблатените участъци, създават неблагоприятни условия за намножаване на тези неприятели. На малки площи може да се проведе механична борба с ловни пояси, примамки от различни материали, като събраните охлюви се посипват с минерален тор или се заливат с гореща вода.
От химическите средства се използуват готово създадени за целта гранулирани примамки.
Зелева нощенка е повсеместно разпространена в нашата страна. Тя е полифаг и напада много култури, като от зеленчуковите вреди най-много по зелето, салатата, краставиците, морковите, и др., а по украсните по карамфила, хризантемите, гладиолите и др.
Зелевата нощенка развива 2-3 поколения годишно и зимува като какавида в почвата. При зелето младите нощенки отначало живеят задружно и се хранят по долната страна на листата, като ги нагризват в по-малки или по-големи неправилни кръгове. По късно се разпълзяват, скелетират листата, оставяйки само дебелите нерви и навлизат във вътрешността на главите на зелето, като дълбаят ходове и ги замърсяват с извержения. Гъсениците се хранят нощно време, а през деня най-често се заравят плитко в почвата.
Борба:
От агротехническите мероприятия значение за ограничаване популацията на зелевата нощенка имат дълбоката оран, унищожаването на плевелите, редовното окопаване, напояване и торене на зелето.
Химична борба с инсектициди трябва да се води при установяване на 12-15 гъсеници на 100 растения при главесто зеле и 5-10 гъсеници при цветно зеле.
Подходящ за третиране с:
ДЕЦИС 2.5 ЕК
ХЛОРСИРИН 550 ЕК