РОЗИ


Розата е род покритосеменни растения от семейство Розоцветни.
Той включва 100-150 вида храсти и лиани, разпространени главно в Азия, в по-малка степен в Европа, Южна Америка и Северозападна Африка. Много видове и хибриди се отглеждат като декоративни растения по целия свят. Маслодайните рози се отглеждат като етеричномаслени култури.
Счита се, че отглеждането на рози за получаване на розова вода и по-късно на розово масло е започнало в Индия и Египет. С придвижването на турците и арабите през 9 век то е пренесено в Персия и Тунис. Търговията с розово масло в Европа е започнала през 16 век, а първите данни за розови насаждения по нашите земи са от 17 век — около Одрин, а в пределите на днешна България първите документални сведения са от 1712 г. за землището на с. Войнягово, Карловско. Със сигурност се знае, че в средата на 19 век се е формирала така нар. Розова долина, в района между Казанлък, Карлово и Стрелча.
Продукти за комбиниране
Продукти за растителна защита
Проблеми при културата
Неприятели
Този вид е разпространен широко в розовите насаждения на страната и причинява ежегодно големи загуби по розата. Напада най-много казанлъшката маслодайна роза и диворастящи видове от рода Rosa.
Бръмбарът е с продълговато, дълго 6-8 мм тяло, стеснено в края, с тъмнозелен до черен цвят с бронзов оттенък.
Вредят възрастното насекомо и ларвата. Бръмбарите се хранят с листата, като нагризват периферията или повърхността им. Главните поражения се причиняват от ларвата, която живее в клонките. На мястото, където се храни прави спираловидни ходове в дървесината и се образува вретеновидно надебеляване. Нападнатата клонка засъхва още в края на лятото, а до следващата пролет загива изцяло.
Агрилусът развива едно поколение годишно и зимува като ларва в стъблото на розата. Какавидният стадий започва през април, а възрастното излита в края на май и
първата десетдневка на юни. Женските снасят яйцата си най-често в основата на едногодишните клонки.
Борба
Борбата включва агротехнически мероприятия като изрязване и изгаряне на нападнатите клонки, а химичната борба с инсектициди трябва да се изведе срещу възрастното, в края на май и през целия юни, когато се храни по листата и снася яйцата.
Подходящ за третиране с:
ДЕЦИС 2.5 ЕК